PLÍSEŇ V KABÁTĚ
Když v oxfordské laboratoři pracoval tým doktora Fleminga na výzkumu penicilinu, zuřila v Evropě druhá světová válka. Vědci v čele s doktorem Floreyem už tušili, jaký zázrak mají v rukách. Látka, kterou vylučovala plíseň rodu Penicillium, dokázala zlikvidovat bakterie stafilokoků a streptokoků, které v té době běžně zabíjely. Dokončit výzkum znamenalo posunout lidskou společnost o velký krok dopředu. Aby uchránili své dosavadní poznatky před zkázou nebo zneužitím, kdyby Hitler obsadil Anglii, vymysleli vědci jednoduchý, ale geniální plán. Vtírali spóry plísně do svého oblečení, aby v případě, že se alespoň někomu z nich podaří uniknout do bezpečí před nacismem, bylo možné ve výzkumu pokračovat.
Kdysi jsem u babičky na půdě, v zapomenuté krabici našla starou fotku asi pětiletého děvčátka, ležícího na kuchyňském stole v bílých šatičkách s ručkama sepnutýma na bříšku. Spala navždy. Do těch šatů ji oblékla její rodina na poslední cestu. Babička už si nedokázala vzpomenout kdo ta dívenka byla a proč zemřela. Upadla v zapomnění i proto, že žila v době, kdy smrt mladých a vitálních lidí byla daleko častější, než si dnes dokážeme představit…
Dobrá věc se podařila a Penicilin od svého uvedení na trh zachránil miliony životů. Jak jsem na začátku zmínila, jde o látku, kterou produkuje určitý druh plísně. Podobné druhy plísní také konzumujeme naočkované do sýrů. I tam jsou našemu zdraví prospěšné. Když se nám ale jiná plíseň usadí na kůži, nebo na nehtu, žádný užitek nám to nepřinese. 🙄
Jestliže objevíte na svém nehtu barevný flíček, drolivé nebo olupující se místečko či jiný útvar, nepropadejte hned zoufalství a depresím. Je třeba vědět, že zdaleka ne všechno je plíseň. Tu může s určitostí odhalit jen laboratoř, ale i té se to někdy nepovede hned napoprvé… Zachovejte klid a pozorujte ho. Pokud se flíček objevil náhle, přes noc, po výšlapu do hor, nebo po sportu, jde nejspíš o krevní výron pod nehtem. Ten umí vzniknout i nenápadnějším způsobem, třeba z poprvé nošených bot. Z těch samých příčin se umí nehet i oddělit od lůžka. Vzniklá bublinka vzduchu mezi kůžičkou a nehtem má rovněž jinou barvu než zbytek nehtu. Nehet může onemocnět i lupénkou, i když byste to do něj třeba neřekli. 😉 A nebyli byste zdaleka první, komu barevné fleky na nehtech vyrobily nové, ještě neprané ponožky, jen proto, že jste se v nich zpotili! 😅
V případě, že vaše podezření na plíseň trvá, postupujte jako ti vědci na začátku mého psaní a zkoumejte dál. Natočte do větší nádoby, nebo rovnou do vany teplou vodu a dopřejte si alespoň desetiminutovou koupel. Přidávat do té vody nic nemusíte, zase takoví vědci nejste… Až vás koupel přestane bavit, osušte se a pilníčkem na nehty zkuste zabarvené místo trochu narušit. Jen trochu, prosím… 🙏 Plíseň poznáte po čichu. Rozmočená plíseň zkrátka smrdí. Nebojte se, až to proschne, zase to na vás nikdo nepozná. 😁😎
Jestli se vaše podezření tímto pokusem zhmotnilo, nerozčilujte se, máte k dispozici spóóóustu možností. Vsadím se, že první co vás napadne, je zajít do lékárny pro něco z reklamy. To vám zakázat nikdo nemůže a existuje šance, že to postačí a budete mít klid. Ta šance ale moc velká není a důkladnější přípravou na boj s plísní zvýšíte pravděpodobnost svého vítězství.
V první řadě je třeba nepodceňovat nepřítele. Plíseň bývá těžký protivník. Boj s ní trvá zpravidla několik měsíců a vyžaduje od vás taktiku a důslednost. Už tohle uvědomění vám dává výhodu.
Zjistěte jak početný je nepřítel. Jinými slovy – jak rozsáhlé je ložisko plísně? Je napadený jen jeden nehet? Je zabarvený celý? Tady vás musím varovat před případnou bagatelizací problému. Plíseň se před vámi umí dobře maskovat. To, co je barevné a tudíž je vidět, jsou důstojníci ve slavnostních uniformách, s prapory a kokrhely. Za nimi je celá armáda pěšáků (spóry), které nevidíte. Nenechte se napálit. Pokud je tedy flek na větší části než je třetina nehtu, ignorujte reklamy na přípravky z lékárny a zajděte za odborníkem.
Vybrat si můžete pedikérku, podologa nebo lékaře. Jak se rozhodnete záleží na rozsahu plísně a vaší soudnosti. Abyste byli v obraze a správně se rozhodli, napíšu vám, co pro vás mohou tito lidé udělat.
Pedikérka:
- nepotvrdí s určitostí že jde o plíseň. Při posuzování vychází ze svých pracovních zkušeností.
- k likvidaci plísně používá profesionální speciální přípravky, avšak pouze v kategorii kosmetiky.
- povrch nehtu lehce zbrousí, aby se účinná látka dostala hluboko do nehtu. S vaším souhlasem může provést i hlubokou abrazi, tj bruskou odstraní všechnu viditelnou plíseň. Obnažené lůžko i zbytek nehtu bude ošetřovat vhodnými přípravky.
- dobrá pedikérka přidá i spoustu rad jak postupovat dál a co můžete pro zdárný výsledek udělat vy.
- do rozsáhlé plísně zasahovat nebude, nebo vám alespoň nebude slibovat nemožné. 👍
Podolog:
- odebere vzorek a odešle do laboratoře, čili potvrdí případnou mykózu.
- dále může postupovat jako pedikérka (hluboká abraze, následná péče)
- s vážnějšími případy (zánět, napadení kořenu nehtu) vás odešle k lékaři, často i s doporučením systémové léčby, například antibiotiky.
Lékař:
- dobrý lékař vás s flekem na nehtu nevyhodí. Jestli k potvrzení mykózy použije laboratoř, nebo zkušenosti, je na něm.
- léky, které předepisuje mají mnohonásobně větší účinnost, než ty, které si můžete koupit volně.
- rady vám vzhledem k časové tísni pravděpodobně nedá, ale nechci mu křivdit. 😁
Z výše uvedeného vyplývá, že nejvhodnější je kombinace těchto profesí. Lékaře méně zdržíte a účinnost léku podpoříte, pokud vám pedikérka nebo podolog připraví nehet na léčbu. Popovídat si o svém problému, získat radu a podporu můžete jak u podologa tak u pedikérky, záleží na vaší volbě a posledně jmenovaná vám určitě ráda zpříjemní váš vyčerpávající boj třeba voňavým zábalem, nebo masáží.
Koneckonců platí, že co nás nezabije, to nás posílí! Takový vítězný boj posílí určitě. K tomu, aby byl vítězný, můžu poskytnout ještě spoustu užitečných rad. Nechám si je na příště.
Zdravé nohy všem přeje Jitka