BAZÉN PLNÝ NEPŘÁTEL
„Já sa eště udržuju! Já chodím každý týden plavat do bazéna, na pojišťovnu, vite?“ chlubil se stařík, zatímco jsem mu dělala pedikúru. Přikyvovala jsem, že je to dobře.
„To sem chytil tam, vite?“ vysvětloval, když jsem ošetřovala žlutohnědý, drolivý nehet.
„Jděte, jak to tak můžete vědět?“ udržovala jsem konverzaci…
„Baže to vím!“ ohrazoval se děda. „To byste koukala co majú nekeří lidé na nohách! A stále s tym do teho bazéna chodijú! Dneska už neni žádná slušnost, vite?“
Spolkla jsem otázku jestli přerušil plavání, dokud si nehet nevyléčí a při práci jsem přemýšlela, co vám o tom napíšu…
Všichni víme, že voda ve veřejných bazénech je filtrovaná a dezinfikovaná. Koncentrace dezinfekce, většinou chloru, je regulována tak, aby sliznicím ani pokožce neublížila, ale aby spolehlivě zabila bakterie, které do vody zaneseme. Chlor ale reaguje s potem a močí a proto je ze strany uživatelů důležitá disciplína při dodržování daných pravidel. Konkrétně zákaz močení do bazénu a sprchování před vstupem do vody. Že to někdy úplně nefunguje, zvláště u dětí, je bohužel smutnou pravdou.😳
Prostor ve sprchách, šatnách, saunách, odpočinkových místnostech a záchodech je (doufejme) pravidelně uklízen, ale určitě ne po každém jednom uživateli a proto je pro nás bakteriologicky nebezpečnější.☹ Všechna tato zařízení byla ale zprovozněna za účelem naší relaxace, nebo sportování. Aby výsledný pocit zůstal pozitivní, je třeba osvojit si pár rituálů….
- pořiďte si gumové pantofle a noste je ve všech prostorách, kde je to možné. Klidně se v nich i sprchujte
- bazénovou vodu ze sebe na závěr spláchněte. Ta, která teče ze sprchy je sice taky chlorovaná, ale nikdo se v ní nekoupal 🙂
- rozmočená kůže je k infekci náchylná. Je tedy třeba ji dobře osušit. Neodbývejte to! Zvláště prostor mezi prsty si zaslouží vaši pozornost.
- po ranní hygieně, nebo než odejdete z domu sportovat, koupat se, saunovat a podobně, namažte chodidla ochranným prostředkem. Kosmetický průmysl na to myslel a na trhu jsou přípravky, které pomohou namáhané kůži s ochranou proti plísním a bradavicím. (Spirularin, Podopharm, Allpresan….) Vaše pedikérka nebo podoložka ráda poradí.
- starejte se o své nohy i mimo sportovní nebo wellness aktivity. Lepší kondice kůže i nehtů znamená mnohem menší riziko nákazy.
- také vaše celková kondice rozhoduje o tom, jestli se u vás nežádoucí bakterie uchytí, nebo ne. Dopřejte si tedy dostatek spánku a pohybu na denním světle. Pojistit to můžete vitamínem D, ať už v krabičce z lékárny, nebo tučnými rybami v jídelníčku.🦈
- jestli i přes vaši péči zaznamenáte na kůži, nebo nehtech nějaký problém, řešte ho. Čím dříve začnete, tím snadněji se ho zbavíte.
Všechno co jsem výše doporučila, není časově ani finančně nijak náročné. Dobrý stav vaší kůže se pozitivně odrazí na vašem celkovém zdraví. Je to přece náš největší orgán, tak si zaslouží trochu péče. 😉
Zdravé nohy všem přeje Jitka.