PONOŽKY NA NOŽKY

Dneska se trochu zamyslíme nad tím, jaké si pořídit ponožky, aby byly nohy jako v bavlnce.☺️ Zdá se vám to zbytečné? Že na ponožkách nezáleží? Tak moc jako na botách ne, ale to ještě neznamená, že vůbec.

Začneme velikostí ponožek. V poslední době se nám tu rozmohl takový nešvar… 🤨 Oblíbená hláška z filmu Pelíšky se opravdu vžila. Zřejmě kolem sebe zaznamenáváme hodně nešvarů. Ten, o kterém chci psát se týká velikosti ponožek. Na balíčku najdeme údaj 35 – 38, nebo 39 – 42, ale ponožky v něm jsou všechny stejně velké.😏 Chodidlo velikosti 35 má na délku 22cm. Chodidlo velikosti 38 měří o dva centimetry víc. Jedny ponožky oběma chodidlům padnou díky obsahu elastanu v materiálu. Tohle vlákno dokáže až zdvojnásobit svou délku. Zdánlivě pohoda. Náklady na výrobu se jistě snížily, když na všechny délky dámských chodidel od č. 35 až po č. 45, kde je rozdíl 7,5cm potřebujeme jen tři velikosti ponožek. To samé je v pánském sortimentu. Od čísla 40 až do čísla 50 je délkový rozdíl 8cm a také ho pokryjí tři velikosti. Dokonce už jsem zaznamenala údaj o velikosti ponožky definovaný pouze písmenem. S,M,L a XL. Tady už je obzvlášť těžké určit správně svou velikost.🥴

A jaká že je vlastně ta správná velikost? Dejte si tu práci a změřte si doma chodidlo od paty až k nejdelšímu prstu. Někdo má nejdelší palec, někdo ten vedlejší prst. To, co jste naměřili byste měli naměřit i na samotné ponožce, v klidovém, nenataženém stavu. Její elasticitu tedy nevyužívejte k tomu, aby se natáhla jak nejvíc to jde, ale k tomu, aby k vaší noze pěkně přilnula a nikde nedělala nepohodlné varhánky, které by vám při chůzi vadily.

Elastan pruží, ale nepohlcuje žádnou vlhkost. Jeho vysoký obsah v materiálu nebude vaší noze prospívat. Ponožka bude neprodyšná a na noze bude pořád v tahu.😕 I když se vám tento tah nezdá příliš zásadní, na nohu vliv má. Vzdyť ponožku máte na noze od rána do večera. Prsty si od námahy uleví tím, že se nepatrně pokrčí. Ani do šířky si hodně pružnou ponožkou nepomůžete. Elastan vám pomůže vytvarovat elegantní úzkou špičku, která se vám přestane líbit v okamžiku, kdy zjistíte, že i bez ponožky prsty zpátky na původní šířku už nevrátíte, nebo že vám začal zarůstat nehet.

Nehleďte na to, jaký číselný údaj má pohodlná ponožka, která vám nedeformuje nohu. Jsou to jen čísla. Jestli zjistíte, že je vám dobře v ponožce, která je o dvě velikosti větší, než jste si kupovali doposud, tak si to prostě užívejte. 😎

Dalším kritériem, které je třeba zohlednit při nákupu ponožek je materiál. Tedy hlavní materiál. Elastan je jen jednou ze složek. Aby byla ponožka příjemná a pěkně přilnula, stačí ho 2-3% ve složení. Pokud očekáváte, že budu hřímat „vyhoďte všechen umělý šunt a kupujte bavlnu a nic než bavlnu“, jste na omylu. Bavlna už je ve světovém textilním průmyslu dávno překonaná. Možná vás to překvapí, ale daleko lepší absorpční vlastnosti má viskóza. I když má takový chemický název, její základní surovinou je bambus. Má i lepší antibakteriální vlastnosti, než mnohé jiné tkaniny. Protože ale nejsem žádný znalec textilních vláken a jejich vlastností, nebudu nic konkrétního doporučovat. Vyzkoušejte a sami si vyberte, co vám nejlépe sedí. U ponožek a spodního prádla se cení antibakteriální vlastnosti, odvod vlhkosti a snášenlivost materiálu. Vyzkoušejte tedy ponožky bavlněné, bambusové, s aloe, s podílem ovčí vlny, nebo třeba se stříbrným vláknem. Stojí vám za to trochu experimentovat.🧐 Věřte, že náprava kožních problémů a deformit chodidla stojí daleko víc peněz i času, mnohdy s málo uspokojivým výsledkem.

Zdravé nohy všem přeje Jitka

Podobné příspěvky