ZNOVU O PLÍSNI
Minule jsem načala téma plíseň nehtů a kůže, nebo chcete-li odborněji mykóza a slíbila další rady. Tady jsou. Primárně jsou určeny těm, kteří už s mykózou bojují, ale protože čert nikdy nespí, můžou se hodit i preventivně.😊Začnu tím, co je dobré s plísní na nohou nedělat:
- nepřehánějte to s hygienou. Chápu, že vás plíseň rozčiluje a že se za ni stydíte. Přesto není dobré zvyšovat svoje běžné denní hygienické návyky. Častým drhnutím, odmašťováním a rozmáčením kůže ji zbavujete přirozeného ochranného filmu a oslabujete ji.
- nezařazujte do svého programu ani horké koupele nohou v čemkoli. Rozšířené a oblíbené slané, octové či bylinkové nálevy spóry plísně nezabijí. Naopak se jim ve vlhkém a následně zapařeném prostředí líbí a budou se vás držet, jak to jen půjde…🤨
- nepřehánějte to ani se zvolenou kosmetikou, nebo volně prodejným léčivem. Když vám doktor řekne, že máte něco užívat dvakrát denně, většinou vás nenapadne svévolně si to aplikovat čtyřikrát, pro jistotu. Ale u kosmetiky míváme falešný pocit, že čím více, tím lépe. Speciálně pro boj s mykózou však platí „dlouho a důsledně“. Čili přiměřené množství, pravidelně a hlavně dlouhodobě.🙄 A teď co byste naopak dělat měli:
- připravte plísni takové prostředí, ve kterém se jí nebude líbit. Vím na beton, že nemá vůbec ráda sucho, čerstvý vzduch a slunce.😉Zouvejte tedy neprodyšné boty jak to půjde. Když to zrovna nepůjde, noste do nich savé ponožky bez umělých příměsí. Můžete je během dne i vyměnit.
- je důležité si uvědomit, že zabarvený flíček na nehtu, nebo na kůži je jen část vašeho problému. Ta viditelná. Ta neviditelná (spóry), se usadila na ponožkách, v obuvi i v bačkorách.😮 Tam všude je potřeba jí znepříjemnit existenci.
- na chodidla používejte prostředky, které zabrání nadměrnému pocení a množení bakterií. (Spreje, gely, zásypy…) Pedikérka, podoložka, lékárnice nebo strýček Google vám s výběrem určitě rádi poradí.
- když boty sundáte, nechte je vyschnout. Je dobré nechat je rozepnuté, nebo rozvázané a roztáhnout je. Na trhu jsou k dostání také filtry, které se do obuvi vkládají (třeba na noc) a nechají působit. Ty levnější umí absorbovat vlhkost a provonět botu. Ty dražší navíc působí antibakteriálně a to se vám pro boj s mykózou hodí.🧐
- ponožky, ručníky, prostěradla perte na vyšší teplotu. Co je vyšší teplota? V poslední době nám v reklamách vysvětlují, že se máme chovat ekologicky a prát na 30°C. Slibují, že moderní prací prostředky zvládnou při téhle teplotě vyprat do čista. Lidské tělo má průměrnou teplotu asi 36°C. To znamená, že třicetistupňová voda je pro člověka pocitově vlažná. Zkuste tedy na běžné prádlo navolit alespoň čtyřicítku nebo padesátku a na prádlo které to snese použijte vodu teplou 60°C. Antibakteriálními pracími prosředky také znepříjemníte plísni život.
- na samotné ohnisko plísně aplikujte léčebnou látku podle pokynů. Jak jsem psala minule, tento prostředek vám buď napíše lékař, nebo doporučí lékárnice, podoložka či pedikérka. Nepřidávejte ani neubírejte na frekvenci ani množství. Je možné působnou látku po čase změnit. Zvlášť, pokud druh plísně neurčila na začátku laboratoř. Důležité je vydržet.😬
- myslete také na svou kondici a imunitu. Spóry plísně jsou běžně všude kolem nás a záleží na našem momentálním stavu, jestli se u nás zabydlí nebo ne. Nevyhýbejte se proto sportu, pestré stravě z čerstvých surovin a dostatečnému spánku.
Obecně se vám bude s mykózou lépe bojovat v létě. Noha má možnost pěkně větrat a je sucho. Na podzim se může její stav lehce zhoršit. Bakterie tlení a rozkladu jsou všude kolem nás, je vlhko a nohu jsme zase obuli do uzavřené boty. Pokud však budete důslední a vytrvalí budete stále směřovat ke svému cíli, to je k bezproblémové noze. V pozdně podzimním a zimním období můžete sobě a svým nohám udělat radost třeba masáží chodidel. Pedikérka ji po domluvě s vámi provede přípravkem, který plíseň vůbec nemá ráda. Věřím, že v danou chvíli bude plíseň jediná, komu se to nebude líbit…😏
Zdravé nohy všem přeje Jitka