SLADKÝ ŽIVOT

Název dnešního příspěvku je velkou nadsázkou. Chci se totiž věnovat diabetikům a ti sladký život rozhodně nemají.😕 Zato mají sladkou krev, laicky řečeno. Hladinu krevnío cukru musí neustále hlídat a regulovat inzulinem. Jejich život je plný omezení a disciplíny. Přestože cukrovka nebolí, její dlouhodobé trvání dokáže nadělat v těle velkou paseku. Poškozuje cévy a nervy a skrze ně potom důležité orgány.😯 Mým cílem je přiblížit vám problematiku cukrovky ve vztahu k nohám. Věřte, že diabetes nohy velmi ovlivňuje a péče o ně je při tomto onemocnění důležitá.

Nových návyků, které si každý diabetik musí při zjištění této nemoci osvojit je hodně. Vím o čem píšu, protože mě cukrovka na krátký čas v životě potkala. Konkrétně v těhotenství. Motivace mít zdravé miminko je při tomto typu cukrovky veliká a já se opravdu snažila. Přesto pro mne byla každá kontrola na diabetologii nesmírně frustrující.🙄 Přeplněná čekárna v suterénu nemocnice, v níž dlouho čekající pacienti postupně vytahují slepené čtvrtky chlebů, aby jim nekolísal krevní cukr z hladovění. Unavená a věčně nespokojená paní doktorka, které její práce pravděpodobně připomíná úděl Sisyfa.

„Vy tady píšete, že jste si k snídani dala jablko!? Nenapsala jste jaké a jestli celé!!“ mračila se paní doktorka nad mým „stravovacím deníčkem“, který jsem si na její příkaz vedla.

„No, takové to zelené…jsem si ho rozkrájela…jo, snědla jsem ho nakonec celé… bylo moc dobré…“ blekotala jsem v rozpacích, zmatená z toho, že moje snaha stravovat se zdravě, není vůbec oceněna. 😔

„Tak to v žádném případě už nedělejte! Jablko je sladké a kukuřičný chleba k němu je taky nesmysl! Podívejte se, jaký cukr jste si naměřila hodinu po snídani!? Takhle bude vaše dítě jenom tloustnout!!!“

Výživoví poradci tenkrát ještě nevykukovali za každým rohem a tak jsem vynadáno od paní doktorky dostala skoro vždycky, ačkoli jsem ke své léčbě přistupovala zodpovědně. Pravidelně jsem jedla, snědené pravdivě zapisovala, hodinu po jídle jsem si poctivě měřila krevní cukr a třikrát denně jsem si píchala inzulin. Dobrá věc se podařila a moje dcera byla a je zdravá.😀

Dneska vidím následky dlouhodobého diabetu na nohách svých klientů a je mi jasné, jak vážné onemocnění to je.

Odborně se tomu, co vidím, říká syndrom diabetické nohy. Cukr v krvi působí toxicky na cévy a nervy. V důsledku toho vzniká u nemocného neuropatie, což je snížená citlivost a ischemie, což je špatné prokrvení. Tkáně jsou oslabené a velmi snadno podlehnou infekci, která se opět v důsledku oslabení špatně hojí.

Co tedy pro své nohy dělat, když máte diagnostikovanou cukrovku? Zkusím shrnout pár rad do několika bodů:

  1. Kontrolujte svoje nohy.🧐 Každý den při hygieně se podívejte, jestli na nich nepřibylo nějaké poranění, zarudnutí, nebo dokonce cizí předmět. Zdá se to na první pohled úsměvné, ale vzhledem ke snížené citlivosti diabetik necítí puchýř, nebo otlak od nové boty a někdy ani našlápnutý střep nebo špendlík. Takové příhody však pro diabetika nejsou jen nepříjemné, jako pro ostatní, ale nebezpečné! Je třeba předmět odstranit a ránu pečlivě vyčistit. Ovázat, aby nepřišla do styku s bakteriálně nebezpečným prostředím a hlavně brzy zkontrolovat! Jestliže se ranka nemá tendenci zacelovat, naopak se zvětšuje, případně zanítí, je třeba vyhledat lékaře. Z malé ranky může vzniknout nehojící se vřed a při další nepéči se může objevit gangréna. To znamená, že tkáň začala odumírat a mohla by vám způsobit otravu krve.😨
  2. Špatně prokrvená kůže trpí zvýšeným rohovatěním a vysycháním. Není v dobré kondici a praská. Tyto ranky opět mohou být bránou pro infekci. Ani nehty nemají dobrou kondici. Rovněž trpí špatnou výživou a suchostí. Proto je potřeba nohy pravidelně promazávat a jemně masírovat. Péče pedikérky je víc než vhodná, ale je třeba, aby byla proškolená na problematiku diabetické nohy a měla na to patřičné vybavení. Na práci s kůží i nehty použije podologický přístroj, neboli brusku, se kterou bude zacházet opatrně, aby vás nespálila, či neporanila.🙃 Kosmetika pro diabetiky je nedráždivá a vysoce hydratační. Pedikérka vám ji dodá i pro vaší domácí péči. Čím lepší kondice kůže i nehtů se vám podaří docílit, tím menší bude riziko komplikací způsobených diabetem.
  1. Samozřejmě nesmíte podcenit ani nákup obuvi a ponožek. U obojího volte příjemné, měkké materiály, bez zbytečných (ozdobných) švů. Gumičky, tvrdé stélky a vysoké podpatky nejsou vhodné. Pokud trpíte neuropatií, nejsou pro vás vzhledem ke snížené citlivosti plosky vhodné tenké a měkké podrážky. Mohlo by dojít k poranění chodidla cizím předmětem, nebo ke ztrátě rovnováhy v nestabilním terénu.🤕Nikoho z nás by neměla bota zraňovat a způsobovat deformity, ale pro diabetiky to platí dvojnásobně. Nečekejte, že se vám bota přizpůsobí, vytáhne, tak zvaně se rozšlápne. Pohodlná a bezpečná musí být od samého začátku. Ponožky jsou v nenataženém stavu stejně dlouhé jako vaše chodidlo a mají jemný, nesvíravý lem.
  2. Choďte. Ač na to mnozí zapomínají, lidské tělo je stvořeno k pohybu a ten je pro něj ozdravný. Chůze je šetrným a bezpečným způsobem, jak nohy a celé tělo prokrvit. Krev nese kyslík a živiny do tkání. Všichni je tam potřebujeme a proto nemá smysl si v tomto směru ulevovat a šetřit se.😏 Choďte však s rozumem, podle svých možností a kondice.

Cukrovka je zkrátka takovým impulzem ke zpomalení, zamyšlení se. Čas ke změnám. Restart. Nepodceňujte ji. Vaše tělo volá o pomoc. Komu jinému byste pomohli raději?

Zdravé nohy všem přeje Jitka.

Podobné příspěvky